Belbo.cz

Park Rochus – pohádka s neznámým koncem

Začátek letošního roku přinesl na stránky týdeníku Dobrý den s Kurýrem nový seriál na téma „Pozitiva a společenské jistoty projektu Park Rochus“. Z historie ne příliš dávné víme, že lidé typu Josepha Goebbelse dokáží s pomocí médií udělat pohádku i z velkých ničemností. Historie nás však také učí, že lidská společnost je nakonec vždy nepoučitelná a dokola opakuje stejné chyby.

Kouzlo mediální manipulace je přitom geniálně jednoduché. Stačí trpělivě a hlavně pořád dokola zdůrazňovat malé a nevýznamné přínosy projektu a současně mlčet o všech jeho skutečných problémech. Po krátké době získá velká část veřejnosti dojem, že je vše v pořádku a že v souvislosti s projektem neexistují žádná rizika ani problémy. Vznikne mediálně vytvořená pohádka. A pohádky mívají šťastné konce. To přece víme už od dětství.

Projekt Park Rochus ale ve skutečnosti není žádná pohádka. Je to reálný projekt se zcela reálnými riziky. Jeho největší rizika přitom nejsou ukryta v oblasti ochrany životního prostředí, ale v oblasti ekonomické. A občané Uherského Hradiště by měli znát odpovědi na otázky, z jakých prostředků bude město financovat provoz areálů a údržbu částí krajiny po vyčerpání dotačních prostředku. Na co dalšího nebude mít město finanční prostředky díky provozu areálu Park Rochus? A má vůbec město finanční prostředky na kofinancování tohoto nákladného projektu v situaci, kdy není schopno zajistit údržbu vlastního majetku? Neměly by finanční prostředky města směřovat spíše do rekonstrukce budovy, ve které sídlí Základní umělecká škola a která začíná být ostudou i hygienickým problémem pod jednou střechou?

Osobně budu vždy podporovat projekty přinášející užitek lidem, přírodě i krajině. Zkušenosti mnoha předchozích generací nám ukazují, jak má vypadat cesta udržitelné péče o krajinu. Pěče, která přináší užitek a současně zajišťuje uchování nebo prohloubení rozmanitosti krajiny. Projekt Park Rochus ale po takové cestě bohužel nekráčí. Projekt Park Rochus je a zůstane nezodpovědným ekonomickým hazardem, i kdyby o něm byly napsány celé seriály pohádek.